aurenc bebja - Kerko rezultate

If you're not happy with the results, please do another search

AURENC BEBJA/ 7 pikat e errëta të Rezolutës së Parlamentit Evropian ndaj qeverisë shqiptare

Rezoluta e Parlamentit Evropian për Shqipërinë, e datës 15 shkurt 2017, vë në dukje mjaft qartë rrugën e gjatë që duhet të ndjekë vendi...

Botohet vepra me fjalimin e fundit të Gjergj Kastriotit, Skënderbeut, me rastin e përvjetorit...

Fjalimi i më poshtëm është marrë nga libri i autorit Stephan Zannovich, me titullin « Le Grand Castriotto d’Albanie, Histoire ». Teksti prej 131 faqesh...

ROMË 1914/ Dialogu i rrallë mes Mbretëreshës se Italisë dhe Esat Pashë Toptanit

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 12 Janar 2020 “Le Matin” ka botuar, të mërkurën e 18 shkurtit 1914, në faqen n°3, një shkrim në lidhje...

INTERVISTA E RRALLË/ Nëna e mbretëreshës Geraldinë: Orët e tmerrit mes lindjes së Lekës...

Nga Aurenc Bebja*, Francë Gazeta franceze, “Paris-soir”, ka botuar, të hënën e 17 prillit 1939, në faqet nr. 1 dhe nr. 3, rrëfimin e nënës...

SHKRIMI I 1606/ Sekreti i Skënderbeut në fushën e betejës ishte…

Në librin « Maximes d’estat militaires et politiques » të Giovanni Botero (1544 – 1617) – të përkthyer në gjuhën frënge nga Pierre de...

SPECIALE/Një studim i rrallë në Paris për shtypin shqiptar në vitet 1848–1939

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 22 Shkurt 2017 Shkrimi në vijim është botuar në revistën e Universitetit të Shkencave të Shtypit të Parisit. Në numrin...

Kënga e rrallë luftarake ilire në librin francez të 1888-ës: Të huajin e...

Në librin e autorit dhe kryemurgut francez, Pierre Bauron, me titullin « Les Rives Illyriennes – Brigjet Ilire », botuar në Paris në vitin...

Ajo klase politike qe eshte helmi i shoqërisë shqiptare

Nga Aurenc Bebja, Francë Në Lindje apo Perëndim, përveç konflikteve gjeopolitike, feja në raste të shumta është faktor ndarës i shoqërive duke vështirësuar kështu bashkëjetesën...

#ONTOP

#ROZE

Horoskopi, 26 janar 2020/ Dhe yjet rrinë…, e flasin për Ju!

Dashi Dite goxha e trazuar dhe e mbushur me mosmarrëveshje kjo e sotmja. Asgjë nuk ka për te shkuar ashtu si ju e kishit ëndërruar....

Pasuri marramendëse që në moshën 26-vjeçare, shifra e madhe habit dhe...

Klaudia Pepa eshte kthyer serish ne qender te mediave roze, po jo tanime per jeten e saj private, por per pasurine e saj. Sipas “Wikipedia”-s,...

VIDEO/E ftuara speciale në emision, Arian Çani përballë vajzës së tij

Moderatori i njohur Arian Çani i ka surprizuar të gjithë teleshikuesit mbrëmjen e djeshme në emisionin e tij ‘Zonë e Lirë’. Për herë të parë,...

VIDEO/37 vjeç dhe ende e virgjër, sportistja e njohur: Dua t’ia...

Atletja shume simpatike  Lolo Jones ka deklaruar  se të qenit e hapur për virgjërinë e saj e ka shkatërruar jeten e saj dhe marredheniet...

Planet për martesë me ish-deputetin, Rudina përgjigjet shkurt dhe qartë

Aktorja e humorit ka vendosur të japë sot intervistën e saj të parë tek Rudina. Lidhur me të gjitha ngjarjet në jetën private dhe ndarjen nga...