Aktorja bën zbulimin tek vetja: “Jam panseksuale”, ja çfarë do të thotë

Ndaje

Bella Thorne ka zbuluar së fundmi se eshte panseksuale, një term që i referohet njerëzve të cilët tërhiqen pas qenieve të gjalla dhe jo vetëm seksualisht.

Megjithatë, koncepti mbetet i panjohur për shumë persona.Thorne, e cila me heret e quajti veten biseksuale në Twitter në vitin 2016, tha se kohët e fundit ka kuptuar se seksualiteti i saj nuk përputhet me atë etiketë.

“Unë jam në të vërtetë panseksuale, dhe unë nuk e dija këtë,” Thorne tha në intervistë. “Dikush më shpjegoi me të vërtetë se çfarë është kjo.”

Thorne e përshkroi seksualitetin e saj si favorizim të personalitetit të dikujt më shumë se trupi i tyre.

“Ju pëlqejnë qeniet,” tha ajo. “Ju pëlqen ajo që ju pëlqen, nuk duhet të jetë një vajzë apo një djalë ose një ose ai ose ajo. Thjesht qënie”.

Ndërkohë koncepti nuk është i ri, sipas Presidentes dhe Drejtores së Përgjithshme të GLAAD, Sarah Kate Ellis.

Ja një shpjegues i shpejtë sipas tij.

Pyetje: Çfarë do të thotë panseksual?

Panseksualiteti (ose omniseksualiteti) është tërheqja seksuale, romantike apo emocionale, pavarësisht seksit, orientimit seksual apo identitetit gjinor. Pra, panseksual është një njeri që tërhiqet nga kushdo dhe seksi apo gjinia nuk janë faktor përcaktues në tërheqjen e tyre romantike apo seksuale ndaj të tjerëve.

Kjo do të thotë që një person i cili identifikon si të panjohur mund të tërhiqet nga një person transgjinor ose dikush që e identifikon si të drejtë ose homoseksual.

Jazz Jennings, një grua adoleshente transgjinore, i tha Cosmos, se panseksual do të thotë që ju jeni “të tërhequr për këdo, pavarësisht nga gjinia e tyre, orientimi seksual, gjinia”.

“Nuk ka kufij,” tha ajo. “Më shumë  unë e dua dikë për shpirtin e tij. Fizikisht, mendoj se jam më e tërhequr për djemtë, por nganjëherë unë jam tërhequr edhe nga vajzat, kështu që është e çuditshme”.

Pyetje: A është  një term i ri?

Panseksual nuk është një term i ri, por Ellis tha se po e dëgjojmë më shpesh, sepse gjeneratat e reja duket sikur po identifikohen si panseksuale gjithnjë e më shumë.

Rastet e fundit kanë ka treguar se ka një trend në rritje drejt rrjedhshmërisë gjinore.

Vetëm 48% e brezit të lindur pas mijëvjeçarëve, identifikohen ekskluzivisht si heteroseksual, sipas një raporti të fundit nga J. Walter Thompson Innovation Group. Një studim i ardhshëm i GLAAD riafirmon ato gjetje.

Pyetje: A është panseksualiteti ndryshe nga biseksualiteti?

Biseksualiteti dhe panseksualiteti nuk janë fjalë të këmbyeshme, tha Ellis, megjithëse panseksualiteti bie nën të ashtuquajturin “ombrellë biseksualiteti”.

“Pan është më shumë për gjithëpërfshirjen, dhe bi ka tendencë të jetë më shumë se një”, tha ajo, duke shtuar, “Rregulli i artë, sinqerisht, është të thërrasësh dikë me mënyrën se si identifikohen.

Një koncept i përbashkët i biseksualitetit është se njerëzit biseksualë e gjejnë veten të tërhequr nga burrat ose gratë, duke përforcuar një binar gjinor. Por Ellis tha se nuk është rasti me panseksualitetin.

“Realiteti është se bi do të thotë më shumë se një,” tha ajo.

DRONI.AL/Pershtati: K.Balliu

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Loading...

Leni një përgjigje