Kryeministri Rama poston foto dhomash të bllokuara nga hetimi tatimor, por cfarë janë ato krahasuar me dy rrugët

Ndaje

Kryeministri Edi Rama ka postuar disa foto që paraqesin momente të aksionit të tatimeve kundër informalitetit. Në fotot e Kryeministrit duken disa shtëpi që lëshojnë dhoma me qera si dhe tek tuk ndonjë biznes.

Në të njëjtën kohë që po zhvllon këtë aksion, Qeveria e Ramës dhe Parlamenti miratuan dy koncesione rrugësh me mbi 300 milionë euro për 30 km, nga të cilat 13 km janë rrugë me dy kalime mbi rrugën egzistuese po me dy kalime. ‘Informaliteti” ose korrupsioni në këto rrugë besohet se i humb shtetit më shumë se 2/3 e shumës së miratuar të investimit. Shumë më tepër se sa qeevria mbledh nga biznese apo individë që lëshojnë shtëpitë e tyre me qera.

Reagime tnuk kanë mungtuar as nga ndjekësit e Ramës në Facebook. Një prej tyre komenton si më poshtë:

“Me keto dhomat me qira qe keni blloku keni bo namin duke lene nam. Nuk ka legjislacion per individet qe i japin individeve te tjere dhoma me qira qe ta dish.
Dhoma me qira jepnin dhe ne kohe te qoftelargut dhe nuk i ngacmonin.
Bej legjislacionin perkates sepse gjithe bota po jep apt dhe dhoma me airbnb dhe nuk konsiderohen biznese por te ardhura shtese te cilat taksohen ne total me gjithe te ardhurat e tjera vjetore”.

Fotografia e Edi Rama

Fotografia e Edi Rama

Fotografia e Edi Rama

Fotografia e Edi Rama

Fotografia e Edi Rama

Fotografia e Edi Rama

Fotografia e Edi Rama

Fotografia e Edi Rama

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Loading...

Leni një përgjigje