Jorida Tabaku tall Ramen: Si nuk more te pakten nje projekt ne Poznan

Ndaje

Ish-deputetja, Jorida Tabaku ka rreshtuar projektet qe u dhane ne Poznan nderkohe qe qeveria shqiptare nuk fitoi asnje.

Tabaku ka publikuar listën e projekteve që kanë përfituar vendet e rajonit, që sipas saj tregon një mungesë të plotë serioziteti dhe paaftësie të qeverisë për të përfituar fonde mnga Bashkimi Europian.

Procesi i Berlinit qe nisi si një mundësi e arte për vendet e Ballkanit perëndimor për t’u integruar dhe për te përfituar financiarisht, fatkeqësisht nuk ka pasur përfitime per qytetaret shqiptare!

Qeveria shqiptare ne mungese te plote serioziteti, ne paaftësi, mungese vullneti politik por dhe e painteresuar për projekte qe prekin njerëzit e qytetaret nuk ka përfituar asnjë projekt infrastrukturor nga Samiti i Poznan.

Te gjithë fqinjët tanë kane aplikuar e fituar, por qeveria jone gjykon qe me mire te japë PPP e koncesione se te përfitojë fonde te BE. Deri me sot kane nënshkruar 2,2 mld Euro koncesione e nuk marrin mundimin te paraqesin nje dokument te vetëm për te perfituar grante, te cilat ia lehtesojne frymën buxhetit te stërmunduar te Shqipërisë nga koncesionet abuzive dhe ua lirojne pak frymen shqiptareve nga taksat e larta si dhe janë një hap me shume per te integruar rajonin me BE.

Konkretisht, ne ketë Samit u miratuan 9 projekte me nje vlere totale 728 mln Euro dhe me financim BE 180 mln euro qe do te sjellin investime prej 2,5 mld euro!
Projektet:

BOSNJA DHE HERCEGOVINA (96,8 mln Euro)

Korridori Mediteran Vc, Rudanka (Kostajnica) – tunel nën-seksioni Putnikovo Brdo 2.

Korridori Mediteran Vc, Rudanka (Kostajnica) – tunel nën-seksioni Putnikovo Brdo 2 – Medakovo.

Korridori Mediteran Vc, nën-seksioni Poprikusë – Nemila.

SERBIA (13,1 mln Euro)

Korridori Trans-Ballkanin i Energjisë, 400kV linja Obrenovac – Bajina Bašta.

KOSOVA (27,4 mln Euro)

Korridori Orient/East-Med: linja hekurudhore 10.

MAQEDONIA E VERIUT (42,7 mln Euro)

Korridori Orient/East-Med: rruga 6a: rruga motorike A4, Shkup-Bllacë.

Interkonekcioni i gazit Maqedonia e Veriut – Greqi.

Korridori Orient/East-Med: Linja hekurudhore Maqedonia e Veriut – Serbia. Stacioni i përbashkët Hekurudhor Tabanovce.

Integrimi Europian kerkon seriozitet, rezultate, perkushtim e kerkon plotesim kriteresh! Asgje nuk do te realizohet sa te jete ne krye Edi Rama! Do te vazhdoje te jape tendera e koncesione korruptive, do vazhdoje lidhjet me krimin e inkurajoje trafikun e droges por asnje dite te vetme nuk do te punoje per Shqiptaret! Asnje hap pas per te zhvilluar e integruar Shqiperine! ”, thekson Tabaku.

Ish-deputetja, Jorida Tabaku e ka quajtur si dështim ekonomik të qeverisë Rama, faktin që nuk mori asnjë financim gjatë Samitit të Poznanit të zhvilluar dy ditë më parë.

Tabaku ka publikuar listën e projekteve që kanë përfituar vendet e rajonit, që sipas saj tregon një mungesë të plotë serioziteti dhe paaftësie të qeverisë për të përfituar fonde mnga Bashkimi Europian.

 

“Procesi i Berlinit qe nisi si një mundësi e arte për vendet e Ballkanit perëndimor për t’u integruar dhe për te përfituar financiarisht, fatkeqësisht nuk ka pasur përfitime per qytetaret shqiptare!

Qeveria shqiptare ne mungese te plote serioziteti, ne paaftësi, mungese vullneti politik por dhe e painteresuar për projekte qe prekin njerëzit e qytetaret nuk ka përfituar asnjë projekt infrastrukturor nga Samiti i Poznan.

Te gjithë fqinjët tanë kane aplikuar e fituar, por qeveria jone gjykon qe me mire te japë PPP e koncesione se te përfitojë fonde te BE. Deri me sot kane nënshkruar 2,2 mld Euro koncesione e nuk marrin mundimin te paraqesin nje dokument te vetëm për te perfituar grante, te cilat ia lehtesojne frymën buxhetit te stërmunduar te Shqipërisë nga koncesionet abuzive dhe ua lirojne pak frymen shqiptareve nga taksat e larta si dhe janë një hap me shume per te integruar rajonin me BE.

Konkretisht, ne ketë Samit u miratuan 9 projekte me nje vlere totale 728 mln Euro dhe me financim BE 180 mln euro qe do te sjellin investime prej 2,5 mld euro!
Projektet:

BOSNJA DHE HERCEGOVINA (96,8 mln Euro)

Korridori Mediteran Vc, Rudanka (Kostajnica) – tunel nën-seksioni Putnikovo Brdo 2.

Korridori Mediteran Vc, Rudanka (Kostajnica) – tunel nën-seksioni Putnikovo Brdo 2 – Medakovo.

Korridori Mediteran Vc, nën-seksioni Poprikusë – Nemila.

SERBIA (13,1 mln Euro)

Korridori Trans-Ballkanin i Energjisë, 400kV linja Obrenovac – Bajina Bašta.

KOSOVA (27,4 mln Euro)

Korridori Orient/East-Med: linja hekurudhore 10.

MAQEDONIA E VERIUT (42,7 mln Euro)

Korridori Orient/East-Med: rruga 6a: rruga motorike A4, Shkup-Bllacë.

Interkonekcioni i gazit Maqedonia e Veriut – Greqi.

Korridori Orient/East-Med: Linja hekurudhore Maqedonia e Veriut – Serbia. Stacioni i përbashkët Hekurudhor Tabanovce.

Integrimi Europian kerkon seriozitet, rezultate, perkushtim e kerkon plotesim kriteresh! Asgje nuk do te realizohet sa te jete ne krye Edi Rama! Do te vazhdoje te jape tendera e koncesione korruptive, do vazhdoje lidhjet me krimin e inkurajoje trafikun e droges por asnje dite te vetme nuk do te punoje per Shqiptaret! Asnje hap pas per te zhvilluar e integruar Shqiperine! ”, thekson Tabaku.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Loading...

Leni një përgjigje