“Po për hapjen e negociatave me Maqedoninë e Veriut”, Diplomatët: Për Shqipërinë duhet të mendohemi

Ndaje

Anëtarësimi i Shqipërisë në BE është një ndër çështjet qe ka përplasur mazhorancë dhe opozitë, sikurse ngjarjet e fundit e kanë vënë në dyshim faktin se nëse do të pranohemi të hapen negociatat apo do të ketë vonesa.

Së fundmi, në reagimet e ndërkombëtarëve, ka vetëm miratime dhe aprovime për Maqedoninë për të cilën thotë se do të ketë zhvillime pozitive në shtator, ndërsa për Shqipërinë cdogjë mbetët evasive.

Në në shkrim të Euractiv, thuhet se  Italia këmbëngul në mbajtjen e perspektivave të anëtarësimit për dy kandidatëve të Ballkanit së bashku.

Parlamenti hollandez miratoi një rezolutë tepër kritike për Shqipërinë, në veçanti për korrupsionin dhe krimin e organizuar. Por ata nuk ngritën asnjë shqetësim për Maqedoninë e Veriut. Shqipëria mbeti me një “jo” për qeverinë holandeze, shtoi burimi.

Johann Ëadephul, një deputet i CDU në Bundestag, u citua në një gazetë maqedonase duke pohuar se grupi i tij mund të miratonte bisedimet me Maqedoninë e Veriut deri në fund të shtatorit. Në rastin e Shqipërisë, hapja e procesit është “e parakohshme” shtoi burimi.

Ndërkohë, theksohet se është  krijuar një konsensus për dhënien e “po-së për hapjen e negociatave” me Maqedoninë e Veriut, ndërsa Shqipëria po lufton për të arritur unaninmitetin e kërkuar midis 28 vendeve anëtare, thanë burimet. Shkupi po përgëzohet në veçanti për arritjen e një marrëveshjeje historike me Greqinë në emër të saj, një çështje që ka bllokuar progresin me vite të tëra.

Një diplomat tha se në shumica e vendeve janë në favor për rezultati pozitiv (deri në 15 qeveri), vetëm Italia këmbëngul në mbajtjen e perspektivave të anëtarësimit për dy kandidatëve të Ballkanit së bashku.

Ndarja e të dyjave më e mundshme, pasi disa nga skeptikët më të mëdhenj rreth zgjerimit janë gati të japin bekimin e tyre në Maqedoninë e Veriut, veçanërisht Holanda dhe Gjermania.

Të mërkurën e kaluar, parlamenti hollandez miratoi një rezolutë tepër kritike për Shqipërinë, në veçanti për korrupsionin dhe krimin e organizuar. Por ata nuk ngritën asnjë shqetësim për Maqedoninë e Veriut.

Me këtë sfond, një diplomat i BE kishte përshtypjen se Haga nuk do të refuzonte hapjen e bisedimeve të pranimit me Maqedoninë e Veriut kur çështja u diskutua nga ambasadorët e BE javën e kaluar. Diskutimi i ambasadorëve ishte “i gjatë dhe i vështirë”, tha një diplomat tjetër, por Shqipëria mbeti me një “jo” për qeverinë holandeze, shtoi burimi.

Johann Wadephul, një deputet i CDU në Bundestag, u citua në një gazetë maqedonase duke pohuar se grupi i tij mund të miratonte bisedimet me Maqedoninë e Veriut deri në fund të shtatorit.

Vetëm Franca, kundërshtari tjetër i madh, ende po shqyrton pozicionin e saj. Një diplomat francez tha se po “reflektojnë” nëse do të ndjekin qëndrimin e qeverisë holandeze me Maqedoninë e Veriut.

Në rastin e Shqipërisë, hapja e procesit është “e parakohshme” shtoi burimi. Por Hollanda tha gjatë diskutimeve përgatitore, se BE duhet të japë prioritet kredibilitetin e vetë procesit dhe metodologjisë dhe theksoi se ajo nuk duhet të marrë vendime për zgjerimin bazuar në arsyetimin gjeopolitik, shpjegoi një diplomat.

Një tjetër diplomat shtoi se ekzistonte një “konsensus i gjerë” rreth faktit se metodologjia ishte “jo ideale”, veçanërisht në fusha të tilla si sistemi gjyqësor. I njëjti burim shtoi se procesi aktual i zgjerimit është “shumë automatik”. “Duhet të mendohemi për këtë”, tha diplomati.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Loading...

Leni një përgjigje