VIDEO/Futbollistit të famshëm nuk i ndahet shpirti nga Erdogan, e merr në dasmë si shoqëruesin e tij

Ndaje

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ishte njeriu më i mirë në martesën e futbollistit gjerman Mesut Ozil të premten.

Ozil, i cili ka rrënjë turke, nxiti debate kur ai doli në fotografi me Erdogan përpara Kupës së Botës vitin e kaluar.

Ai më pas braktisi futbollin ndërkombëtar, duke përmendur “racizmin dhe mosrespektin” që ai kishte përjetuar gjatë fotografive në Gjermani. Mesfushori 30-vjeçar i Arsenalit u martua me të fejuarën e tij, ish-Miss Turkey Amine Gulse, në një hotel luksoz në brigjet e Bosforit.

Çifti filloi të fillonte datën 2017, dhe njoftoi angazhimin e tyre në qershor 2018. Ozil kishte njoftuar në mars të këtij viti se ai i kishte kërkuar z. Erdogan të ishte njeriu i tij më i mirë – i cili, përsëri, shkaktoi kritika në vendin e tij.

Helge Braun, shefi i shtabit të kancelares gjermane Angela Merkel, në atë kohë tha për gazetën Bild se “e bën të trishtuar” se Ozil do të bënte një zgjedhje të tillë, duke pasur parasysh reagimin ndaj takimit të tij me presidentin turk vitin e kaluar sidomos gjatë fushatave zgjedhore.

Pjesëmarrja e tij në martesën e Ozil vjen përpara nrizgjedhjeve për kryebashkiak në Stamboll. Rezultati i mëparshëm – i cili e pa kandidatin e tij AKP ngushtë të mposhtur – u anullua, duke shkaktuar kritika ndërkombëtare.

Loading...

Leni një përgjigje