Artikulli në median e huaj: “Kryeministri Rama po udhëheq vendin drejt konfliktit civil”

Ndaje

Në një artikull të sotëm të  “OffGuardian” është pasqyruar situata politike e Shqipërisë, ku theksi është vendosur mbi protestat e opozitës.

Shkrimi, kritikon pozicionin e kryeministrit Rama, duke renditur arsyet se pse populli është duke protestuar kundër tij.

Artikulli sugjeron që në titull, që sjellja e Kryeministrit Rama, mund të çojë në konflikt civil.

Artikulli i plotë:

Dhjetëra mijëra protestues kundër qeverisë janë ndeshur me policinë e shtetit shqiptar në Tiranë. Tubimi rezultoi me dhjetëra protestues të plagosur, shumë arrestime dhe përdorimin e pakontrolluar të gazit nga policia në afërsi të banesave dhe apartamenteve që rrezikonin shëndetin dhe jetën e protestuesve dhe banorëve të Tiranës. Krerët e opozitës akuzojnë qeverinë e Edi Ramës për mashtrim në zgjedhje. Ata kërkojnë tërheqjen e Kryeministrit dhe krijimin e një qeverie kalimtare e cila do të sigurojë një proces zgjedhor të drejtë dhe demokratik.

Mediat botërore dhe disa zyrtarë të huaj kanë denoncuar qeverinë e Edi Ramës. Gjatë gjashtë viteve të tij në pushtet, Shqipëria ka qenë parajsa e  kultivimit të kanabisit dhe kontrabandës së drogës, duke sjellë të ardhura prej pesë deri në shtatë miliardë euro, gjysma e PBB-së së vendit. Për më tepër, niveli i lartë i korrupsionit në të gjitha rastet e qeverisë ka dobësuar ekonominë, ka shkaktuar papunësi të mëtejshme, ka ngadalësuar procesin e integrimit drejt anëtarësimit në BE dhe ka detyruar shqiptarët të largohen nga vendi i tyre në numër të madh.

Për gjashtë vjet, qeveria e Edi Rama ka pasur sukses vetëm në propagandën qeveritare, pa investime të huaja, asnjë plan zhvillimi, dhe asnjë masë për të përmirësuar standardet e jetesës për shqiptarët. Sot, në këtë vend, klasa e mesme përpiqet të mbijetojë dhe pasuria përqendrohet vetëm në duart e disa oligarkëve, të pozicionuar në dorën e djathtë të Kryeministrit. Duke pasur parasysh se Shqipëria synon integrimin në BE, qeveria e Edi Rama ka rezultuar me një dështim të plotë.

Kohët e fundit, një zyrtar gjerman deklaroi se vendet e BE duhet të jenë të vetëdijshme për rrezikun që udhëheqësit e tillë ballkanikë, në emër të stabilitetit për rajonin, shkelin parimet themelore të demokracisë dhe se ata duhet të bashkëpunojnë vetëm me partnerë të besueshëm. Politika e jashtme e Edi Ramës, veçanërisht ajo e rajonit të Ballkanit ka shkaktuar shumë shqetësime për shkak të planit të tij dhe mbështetjes për riorganizimin e kufijve midis Serbisë dhe Kosovës. Kjo iniciativë është shumë e rrezikshme sepse mund të përshkallëzohet në një konflikt më të gjerë dhe më serioz.

Në çështjet e brendshme Rama po shfaqet si një monark i moshës së mesme. Vendi nuk ka Gjykata Kushtetuese, asnjë parlament ligjor dhe ai ka arritur të ruajë sundimin e konkurrencës dhe uzurpimin në degët gjyqësore dhe legjislative. Përfshirja e tij me krimin e organizuar dhe përfshirja e tyre në zyrat e larta është denoncuar për disa vite nga mediat botërore dhe autoritetet e huaja. Partitë shqiptare opozitare kanë lënë parlamentin dhe dorëzuan mandatet e tyre duke i kërkuar Kryeministrit të japë dorëheqjen dhe le të qeverisë një qeveri kalimtare dhe të mbikëqyrë procesin zgjedhor të zgjedhjeve të ardhshme më 30 qershor 2019.

Rama duket të luajë rolin e tij dhe vazhdon të jetë i angazhuar për mbajtjen e zgjedhjeve, pavarësisht refuzimit nga opozita për të marrë pjesë. Ky veprim në emër të tij do të ketë pasoja serioze për vendin. Kjo mund të çojë Shqipërinë në një luftë civile. Nëse Rama vazhdon me planin e tij, një konflikt civil i ashpër do të jetë i pashmangshëm. Me përfshirjen e policisë së shtetit dhe të ushtrisë, priten viktima dhe trazira të dhunshme. Kjo do të jetë një pengesë për të ardhmen e vendit dhe jetën e shqiptarëve. Një luftë civile në këtë shtet të vogël ballkanik perëndimor mund të përhapet lehtësisht. Ballkani, “fuçi baruti” i Evropës, nuk ka nevojë shumë për të shpërthe.

Në situatën aktuale, dorëheqja e Edi Rama duket të jetë e vetmja zgjidhje për të shpëtuar jo vetëm Shqipërinë dhe popullin e saj, për të parandaluar një luftë civile dhe humbje të jetës, por edhe për të gjithë rajonin.

Është një turp që në ditët moderne, vullneti i një njeriu mund të vendosë për fatin e një vendi të tërë. A do të tregojë Rama integritetin dhe të japë dorëheqjen për hir të popullit të tij apo do ta udhëheqë vendin në një luftë civile?

LINKU I SHKRIMIT

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Loading...

Leni një përgjigje