DESHMITE/ Ja si u helmuan femijet dje nga gazi lotsjelles

Ndaje

Gazi lotsjelles helmon femijet. 2 vajza, 8 dhe 12 vjeç jane ne spitalin e pediatrise, pasi humben ndjenjat mbreme nga hedhja pa mase e gazit lotsjelles. Nenat e vajzave deshmojne momentet dramatike te goditjes me gaz dhe uje me presion nga policia mbi protestues paqesore.

Deshmia e pare:

Papritur filloi gaz lotsjellës, se nga erdhi kjo, ne nuk e dinim. Pash fëmijën që m’u shtri përdhe. am qarë kam ulëritur, “çupa, më iku çupa, më iku çupa.” Villte pa pushim çupa ime. “Mami syri. Mami syri.” U shtri çupa pa ndjenja përdhe.

Dëshmia e dyte:

Lajmëruam ambulancën. Ata që ishin aty tek lokali na dhanë ndihmën e shpejtë, se desh na vdiqën fëmija. I mbytën të vjellat. Kemi ardhur me urgjencë, me të vjella i kemi sjellur në gjendje shumë të rëndë fëmijët. Edhe tani që është ora 2 e gjysëm, 3, me të vjella, me probleme nga sytë, nga fytyra janë të djegur dhe nga mushkëritë nuk mbushet dot me ajër. Na helmuan fëmijët.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Loading...

Leni një përgjigje