VIDEO/Avioni rus merr flakë, shënohen 41 viktima, mes tyre dhe fëmijë

Ndaje

41 është numri i viktimave që humbën jetën pasi një aeroplan rus bëri një ulje emergjente dhe shpërtheu menjëherë pas ngritjes nga aeroporti i Moskës në Sheremetyevo.

Videoja dramatike treguan pasagjerët sesi po dilnin nga shkallët emergjente për t’i shpëtuar avionit Aeroflot që digjej.

Të mbijetuarit thonë se avioni ishte goditur nga rrufeja, por transportuesi kombëtar i Rusisë tha vetëm se ai u kthye në aeroport për arsye teknike.

Dy fëmijë janë midis të vdekurve. Avioni kishte 73 pasagjerë dhe pesë ekuipazh.

Raportet fillestare sugjeruan se avioni kishte zbritur teksa kishte marrë flakë, por burimet e cituara nga agjensia ruse e lajmeve Interfax thanë se mjeti fluturonte pas një uljeje shumë të rëndë.

Avionët u ulën me rezervuarë të plotë të karburantit sepse ekuipazhi humbi kontaktin me kontrollorët e trafikut ajror dhe vendosi se ishte shumë e rrezikshme për të hedhur karburant mbi Moskën, shtoi Interfax.

Janë 37 të mbijetuar – 33 pasagjerë dhe katër anëtarë të ekuipazhit”, tha Yelena Markovskaya, një zyrtar i përfshirë në hetimin e rrëzimit.

Një ndihmës i fluturimit thuhet gjithashtu se  u vra në këtë incident. Pesë vetë janë në spital. Një dëshmitar tha se ishte një “mrekulli” që arriten te shpetonin.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Loading...

Leni një përgjigje