Ish-Kryeministri Aleksandër Meksi: Kështu hoqëm yllin nga flamuri, del dokumenti i parë

Ndaje

Ish-Kryeministri Aleksandër Meksi ka rrëfyer sot se si është hequr ylli nga flamuri kombëtar pas 45 vitesh që u vendos atje nga komunistët shqiptarë. Meksi, që ishte Kryeministër nga vitit 1992 deri në vitin 1997 ka publikuar sot edhe një dokument të rrallë ku shihet propozimi i inicuar prej tij për heqjen e yllit dhe firmosur edhe nga 25 deputetë.

Rrëfimi i Meksit dhe dokumentat:

Me qene se u pèrmend ketu si u hoq ylli nga Flamuri Kombètar në fillim tè prillit 1992…po e tregoj si dèshmitar i atij akti.
Isha une qé béra propozimin me gojé nga vendi….nga krahu i majtè i sallës dikush foli qe duhet me shkrim propozimi dhe une shkruajta me nxitim…siç dhe shihet…dhe nxitova tia dorëzonja Kryetarit Z. Arbnori…por prap i njejti zë tha se duhen 25 firma u ktheva tek bankat dhe shumé nga deputetet u afruan dhe fimosèn e dorèzova dhe u miratua…..

Fotografia e Aleksander Meksi

Fotografia e Aleksander Meksi

Loading...

Leni një përgjigje