Lista e plotë e fituesve, ceremonia ‘Oscars’ surprizon këtë vit

Ndaje

Është zhvilluar ceremonia e eventit më të madh për filmat, Oscars 2019 ku në fakt çmimet kanë qënë surprizuese.

Edhe pse u tha që ‘A star is Born’ do të rrëmbente disa çmime, në fakt ajo që rrëmbeu trofetë ka qënë një film tjetër, jo pretendent para pak kohësh.

Aktorja britanike Olivia Colman fitoi një Oskar në një natë kur dhe ‘Green Book’ surprizoi me çmimin e filmit më të mirë.  ‘Green Book’ fitoi gjithsej tre trofe, përfshirë fotografinë më të mirë, e cila pritej gjerësisht të shkonte te fimi ‘Rome’.

Rhapsody Bohemian fitoi më shumë çmime në total me katër, ndërsa Rome dhe Black Panther gjithashtu fituan tre secila.

Në përmbledhjen e mëposhtme, ja të gjithë fituesit në ceremoninë ‘Oscars 2018’.

Skenari më i mirë origjinal: Green Book (Nick Vallelonga, Brian Currie dhe Peter Farrelly)

Skenari i përshtatur: BlackkKlansman (Charlie Wachtel, DAvid Rabinowitz, Kevin Wilmott dhe Spike Lee)

Aktorja më e mirë në rol dytësor: Regina King (If Beale Street Could Talk)

Kostumografia: Black Panther (Ruth Carter)

Dizajn produksioni: Black Panther (Hannah Beachler dhe Jay Hart)

Makijazhi dhe stili flokëve: Vice (Greg Cannom, Kate Biscoe dhe Patricia DeHaney)

Kinematografia: Roma (Alfonso Cuaron)

Editimi filmik: Bohemian Rhapsody (John Ottman)

Muzika – kënga origjinale: Shallow

Editimi i zërit: Bohemian Rhapsody (John Warhurst dhe Nia Hartstone)

Miksimi i zërit: Bohemian Rhapsody (Paul Massey, Tim Cavagin dhe John Casali)

Efektet vizuale: First Man (Paul Lambert, Ian Hunter, Tristan Myles dhe J.D. Schwalm)

Filmi i shkurtër i animuar: Bao

Filmi i animuar: Spider-Man: Into the Spider-verse

Filmi i shkurtër dokumentar: Period. End of Sentence.

Filmi më i mirë dokumentar: Free Solo

Filmi i shkurtër (live action): Skin

Filmi i huaj më i mirë: Roma (Meksikë)

Aktori më i mirë në rol dytësor: Mahershala Ali, Green Book

Kolona zanore: Black Panther (Ludwig Goransson)

Regjisori më i mirë: Alfonso Cuaron

Aktorja më e mirë në rol kryesor: Olivia Colman

Aktori më i mirë në rol kryesor: Rami Malek

Filmi më i mirë: Green Book

Për t’u bërë pjesë e grupit të "DRONI.al - Agjencia Kombëtare e Lajmeve" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI DRONI.AL: https://www.facebook.com/groups/426976918158037/

Loading...

Leni një përgjigje