Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO, Komisioni i Ligjeve voton protokollin

Ndaje

Komisioni i Ligjeve në Parlamentin shqiptar ka votuar për protokollin e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në Aleancën e Atlantikut të Veriut.

Me një konsensus të plotë, anëtarët e opozitës dhe të maxhorancës votuan pro protokollit. Kujtomë se firmosja e protokollove në vendet anëtare i  hap rrugë shteti të Maqedonisë së Veriut për t’ju bashkuar kësaj aleancë si anëtarja e 30-të.

Ky miratim i hap rrugë Kuvendit të Republikës ditën e enjte, i cili pritet të votojë po ashtu unanimisht për një kapitull të ri të shtetit fqinj.

Në seancën e së enjtes pritet të jetë i pranishëm edhe kreu i Kuvendit të  Maqedonisë, Talat Xhaferi në Parlamentin shqiptar.

 

Loading...

Leni një përgjigje