97
0
Shares

E mërkura që lamë pas ishte tronditëse për ekipet më në zë të botës.

Rezultatet e fundit të ndeshjeve të mëdha shokuan tifozë, trajnerë dhe gjithë futbolldashësit anëmbanë.

Por çfarë ka ndodhur konkretisht?

1-Futbolli Italian

Të mërkurën mbrëma  Juventusi u rrëzua nga pretendimi për të fituar  Coppa Italia pas një humbje shokuese 3-0 ndaj Atalanta në çerekfinale.

Atalanta kishte kaluar më parë një barazim 2-2 me Juventusin, ndërsa rikthehet për ta shkatërruar vetëm me 3 gola.

Përkundër formacioneve të forta, Cristiano Ronaldo dhe ekipi  nuk arritën të regjistrojnë një gjuajtje të vetme në objektiv në gjysmën e parë të lojës, duke qënë kështu hera e parë prej marsit të 2018, që skuadra zhgënjen.

Nga ana tjetër, Frederico Chiesa shënoi një tripletë, duke i sjellë Fiorentinës fitoren. Roma humbi 7-1 në Kupën e Italisë në fazën e cerekfinales.

Italiani 21-vjeçar shënoi dy herë në 18 minutat e para në Firence. Aleksandar Kolarov shënoi për Romën para se Luis Muriel të bënte 3-1 në gjysmë të kohës.

Është e 6 herë në  historinë e klubit që Romët pësojnë shtatë gola. Herën e fundit ishte kundër Bayern Munchen në vitin 2014. Fiorentina e Stefano Pioli do të përballet me Atalantën, i cili mundi Juventusin 3-0.

2-Futbolli në Spanjë

FC Barcelona mundi Seviljen me rezultatin  6-1 duke siguruar një vend në gjysmëfinale të Copa del Rey.

Barca duhej të  përmbyste rezultatin 2-0 në ndeshjen e parë. Barcelona shënoi e para, ndërsa Sevilla humbi rastin më të mirë për të barazuar, ku portieri i Barcelonës Jasper Cillessen bëri një pritje madhështore të penalltisë së Ever Banega.

Disa minuta më vonë Barcelona dyfishoi rezultatin deri në 6 gola, ndërsa Sevilla u mjaftua vetëm me një gol nderi.

3-Futbolli në Angli

Chelsea pëson humbjen më të thellë të këtij sezoni pas ndjeshjes me ekipin e Bournemouth, i cili lufton për qëndrimin në kategori.

Maurizzio Sarri, trajneri i Chelsea, i cili mori drejtimin në fillim të sezonit, ndodhet shumë pranë shkarkimit pas këtij rezultati shkatërrues. Tifozët ishin shumë të revoltuar ndaj ekipit. Mbreti shënoi të dyja anët e një kompozimi të kompozuar të David Brooks, përpara se Charlie Daniels të shtonte një të katërtën si Qershi i dënoi vizitorët në një humbje të dytë radhazi në ligë.

Përveç kësaj humbeje, lajmi i keq për skuadrën është se del jashtë zonës për kualifikim për ligën e kampionëve për shkak të diferencës së golave me ekipin e Arsenalit, rivalit të tyre të Londrës./DRONI.al