Ivanov braktis takimin – Refuzon emrin e ri!

Ndaje

E fundit/ Ishte lajmëruar së fundmi nga mediat për bisedimet ndaj emrit të ri për Maqedonine, por emri i ri ‘ Maqedonia veriore‘ nuk është pranuar. Takimi mes Ivanov dhe Zaev për cështjen e emrit të Maqedonisë, ka përfunduar më shpejt sesa duhet.

Presidenti i Maqedonisë Ivanov është larguar pas 2 minutash pasi startoi  takimi,  duke mos pranuar emrin e ri. Nga informacionet e fundit, Zaev nuk ka pranuar as të njoftohet rreth përmbajtjes së marrëveshjes me propozimin e emrit të ri duke e lënë pezull cështjen për emrin e ri të Maqedonisë. Ivanov është shprehur se cështja e emrit nuk mund të zgjidhet në një bisedë telefonike.

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev dhe ministri i Jashtëm Dimitrov, mëngjesin e sotëm dorëzuan fillimisht marrëveshjen në Presidencë për zgjidhjen e çështjes së emrit te presidenti i Maqedonise Gjorgje Ivanov.

Edhe pse një ditë më parë, u përfol për një marrëveshje që do të forconte marrëdhëniet mes dy shteteve, takimi i fundit lë ende dyshim për ecurinë e marrëdhënieve.

Loading...

Leni një përgjigje